• Rok szkolny 2024/2025

PLIKI DO POBRANIA :smiley

Wniosek_o_przyjecie_do_oddz._0___24_25.pdf

Zgloszenie_dziecka_do_klasy_I__24_25.pdf

Podstawa prawna: art. 131 i 133 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
          Do klasy I dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców/opiekunów prawnych (wzór dokumentu dostępny w szkole).
          Dzieci spoza obwodu przyjmowane są w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami oraz po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica/opiekuna prawnego (wzór dokumentu dostępny w szkole) w oparciu o następujące kryteria:

Lp. Kryterium Liczba punktów Dokument potwierdzający spełnianie kryterium
          1. Dziecko mieszka na terenie gminy Pruszcz 30 Pisemne oświadczenie rodzica
          2. W wybranej szkole obowiązek szkolny spełnia lub spełniało rodzeństwo dziecka 20 Pisemne oświadczenie rodzica
          3. Miejsce pracy rodzica znajduje się w obwodzie wybranej szkoły 10 Pisemne oświadczenie rodzica
          4. Uczeń ma problemy zdrowotne, ograniczające możliwość nauki w szkole obwodowej 10 Pisemne oświadczenie rodzica
          5. W obwodzie wybranej szkoły zamieszkują krewni dziecka wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki 5 Pisemne oświadczenie rodzica
          6. Szkoła wskazana we wniosku jest najbliżej położona od miejsca zamieszkania 5 Pisemne oświadczenie rodzica

Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjmuje się dzieci zamieszkałe na terenie gminy Pruszcz. Jeśli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne. Na pierwszym etapie brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) wielodzietność rodziny kandydata;
          2) niepełnosprawność kandydata;
          3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
          4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
          5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
          6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
          7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę następujące kryteria:

Lp. Kryterium Liczba punktów Dokument potwierdzający spełnianie kryterium
          1. Dziecko podlega obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego 50 Pisemne oświadczenie rodzica
          2. Do przedszkola, do którego składany jest wniosek, uczęszcza rodzeństwo dziecka lub wraz z wnioskiem kandydata wpłynął wniosek jego rodzeństwa 40 Pisemne oświadczenie rodzica
          3. Rodzice dziecka pracują lub uczą sią w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą 30 Pisemne oświadczenie rodzica
          4. Przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położone od miejsca zamieszkania lub miejsca pracy rodzica lub szkoły podstawowej, do której uczęszcza rodzeństwo dziecka 20 Pisemne oświadczenie rodzica
          5. Deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu, wynosi, co najmniej 7 godzin dziennie 10 Pisemne oświadczenie rodzica
          6. Dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny 10 Pisemne oświadczenie rodzica

Radzimy Państwu zwrócić szczególną uwagę na:

1. Terminy rekrutacji w postępowaniu zasadniczym i uzupełniającym na nowy rok szkolny.
          2. Terminowe złożenie, do dnia wyznaczonego w harmonogramie rekrutacji, kompletnie wypełnionego wniosku rekrutacyjnego, adresowanego do dyrektora przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru zawierającego wymagane dane osobowe wnioskodawcy i kandydata oraz zawierającego wskazanie od 1 do 3 wybranych przedszkoli (oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) lub szkół według kolejności od najbardziej preferowanej placówki.
          3. Kompletność załączników do wniosku, mających według intencji wnioskodawcy wykazać spełnianie poszczególnych kryteriów rekrutacyjnych przez kandydata.
          - Złożenie w odpowiedniej formie dokumentów mających potwierdzić spełnianie kryteriów rekrutacyjnych jest dobrowolne, ale niezbędne do przyznania punktów, co zwiększa szanse na przyjęcie do wybranej placówki oświatowej. Należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kryteriów obowiązujących w naborze do przedszkola lub szkoły danego.
          - W przypadku niektórych kryteriów rekrutacyjnych (np. wielodzietność rodziny) konieczne jest złożenie przez wnioskodawcę oświadczenia o ich spełnianiu. Nieprawdziwe oświadczenie jest zagrożone odpowiedzialnością karną (art. 150 ust. 6 prawa oświatowego).
          - Przewodniczący komisji rekrutacyjnej w związku z weryfikacją ww. oświadczeń może m.in. zwrócić się do Państwa z żądaniem przedłożenia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w tych oświadczeniach. Należy je przesłać w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, aby za dane kryterium zostały przyznane punkty.
          4. Terminowe złożenie, do dnia wyznaczonego w harmonogramie rekrutacji, określonych w nim dodatkowych dokumentów lub oświadczeń np. potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola lub szkoły. Wyniki postępowania rekrutacyjnego będą publikowane w siedzibach poszczególnych przedszkoli i szkół.

Uwaga: Wymóg złożenia wniosku rekrutacyjnego nie dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej, które są przyjmowane do niej z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców, czyli gdy kandydat nie ubiega się o przyjęcie do szkoły pozaobwodowej.

Szkoły i przedszkola mają obowiązek dostosować czas pracy odpowiednio przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach czy świetlicy szkolnej do czasu pracy rodziców. Najlepiej już na etapie rekrutacji zgłosić dyrektorowi swoje potrzeby w tym zakresie.