Na biało – czerwono z okazji Święta Niepodległości!
15.11.2016
W czwartek (10 XI) oraz w poniedziałek (14 XI) członkowie Samorządów Uczniowskich zaprosili wszystkich uczniów do kolejnego happeningu. Tym razem tematem przewodnim było Święto Niepodległości, a chętni do przyłączenia się do akcji mieli za zadanie ubrać się na biało – czerwono!
Okazało się, że całkiem sporo osób wsparło akcję „samorządowców” i na korytarzach szkoły podczas przerw widać było wielu w stylizacjach, które opierały się na barwach naszej flagi państwowej. Akcja Samorządu spotkała się ze sporym odzewem, a więc wydaje się, że skutecznie przypomnieliśmy o czekającym nas Święcie Niepodległości.
I o to właśnie chodziło!
Wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do „biało – czerwonych dni”, serdecznie dziękujemy w imieniu członków Samorządu Uczniowskiego.
Była to pierwsza z akcji, za którą klasy zbierają punkty do „Złotej Karty”
W dniu 10 listopada 2016 r. grupa uczniów z kl. I-III Szkoły Podstawowej udała się na wystawę z okazji "65. lat polskiej animacji dla dzieci" do Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu. Dzieci zapoznały się z historią polskiego filmu animowanego, sylwetkami mistrzów i zobaczyły plakaty swoich ulubionych bohaterów animowanych, np. Zaczarowany ołówek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok i inne. Brały udział w zabawach oraz próbowały same tworzyć film animowany. Zobaczyły profesjonalny sprzęt multimedialny, aparaty za pomocą których współcześnie robi się filmy animowane. Dowiedziały się między innymi, że na 1 s filmu animowanego trzeba zrobić od 24 - 25 zdjęć. Dzieci obejrzały też dwie rzadkie prezentacje. Pierwsza to zbiór bohaterów z kultowej wytwórni Se-Ma-For, np Miś Uszatek, Piotruś czy Parauszek. Pani przewodnik z Muzeum Animacji pokazała technikę ożywiania postaci za pomocą zdjęć, czyli techniki poklatkowej. Druga prezentacja to film animowany "Piotruś i Wilk" - nagrodzony Oskarem. Odbyły się też warsztaty- W jaki sposób powstają filmy animowane?
Dziękujemy mamie Tosi za słodką niespodziankę dla wszystkich dzieci!
W związku z nasilającym się problemem uzależnień dzieci/młodzieży od Internetu oraz zjawiska zwanym cyberprzemocą-zapraszamy wszystkich chętnych rodziców na szkolenie, które poprowadzi policjant Zespołu ds Nieletnich Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji p. Sylwester Lewandowski. Szkolenie odbędzie się podczas trwania Drzwi Otwartych w Zespole Szkół w Pruszczu w dniu 16 listopada 2016 r. o godz. 16:30 w sali 24 (II piętro) i potrwa ok. (45-60 min).
3 listopada 2016 r. odbyło się uroczyste "Pasowanie na ucznia". Klasa pierwsza w atmosferze powagi, tańcząc poloneza rozpoczęła spotkanie ze swoimi rodzicami. Uroczystość prowadziła uczennica klasy IV - Laura Poćwiardowska, które informowała obserwatorów o kolejnych punktach programu. Przedstawienie uatrakcyjniły także uczennice klasy IIIc, które wcielając się w role: czarownicy, ducha, ptaka wskazywały pierwszakom kolejne zadania do wykonania. Uczniowie przedstawiali się, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali przez panią dyrektor pasowani na uczniów. Na koniec dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki.
Dnia 27 października odbyła się wycieczka do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Była to kolejna ciekawa przygoda edukacyjna dzieci z klasy I i IIIc. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań pięknem i bogactwem lasu. Uczniowie z klasy I poznali sposoby przygotowania się zwierząt do życia w czasie zimy. Uczniowie klasy III poznali budowę lasu oraz gatunki różnorodnych drzew iglastych i liściastych.
Na zakończenie wszyscy spędzili miłe chwile podczas smażenia kiełbasek przy ognisku oraz zabawie na świeżym powietrzu.
Znajdź pomysł na siebie - Full Power Spirit u nas!!!
03.11.2016
27 października gościliśmy w szkole Full Power Spirit
Full Power Spirit (także: FPS) – polska grupa muzyczna wpisująca się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworzący głównie w stylu hip-hop. Zespół został założony w Białej Podlaskiej w 2001 roku przez Mirosława Kirczuka (Miras), Marka Dzyra (Dzyrooo) i Piotra Chazana (Picia). Zespół występował trzykrotnie (2004, 2006, 2008) na największym w Europie Wschodniej festiwalu muzyki tworzonej przez chrześcijan: Międzynarodowym Festiwalu Song of Songs w Toruniuoraz w studiu imienia Agnieszki Osieckiej grając koncert, który został wyemitowany przez 3 Program Polskiego Radia. Zespół koncertował także poza granicami Polski: w Niemczech (podczas Światowych Dni Młodzieży), w Austrii na Europejskim Spotkaniu Młodych w Mariazell w Bułgarii oraz w Belgii. Zespół w trakcie swojej kariery współpracował m.in. z takimi muzykami jak Mateusz Pospieszalski, Piotr Nazaruk, Piotr Baron, Marcin Pospieszalski, Grzegorz Piotrowski. Ich piosenka „Nieśmiertelni” została wykorzystana w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas. (żródło: Wikipedia)
Uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w autorskim programie ewangelizacyjno - motywacyjno - profilaktycznego o nazwie: „Znajdź pomysł na siebie”.
Autorzy programu tak piszą o sobie
.... "Badania socjologiczne dowodzą, że młody człowiek szuka w życiu szeroko pojętego szczęścia. W trakcie 100 minutowego spotkania próbujemy - niekiedy w żartobliwy sposób - sprawdzić gdzie dziś warto szukać: szacunku, miłości i akceptacji,bo naszym zdaniem m.in. w tych trzech wartościach można ująć słowo „szczęście”. Program obejmuje m.in. konkursy, skecze, prezentacje oraz pokaz beat-boxu – w wykonaniu jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie – prykONE, a także koncert członków zespołu Full Power Spirit.
Występ oparty jest o utwory z projektów „HIP-HOP DEKLAOG” (płyta ukazała się w 2004 roku i wywołała duże zainteresowanie nie tylko wśród mediów, ale przede wszystkim wśród młodych ludzi) oraz „8 BŁOGOSŁAWIEŃSTW – SIŁA SERCA KONTRA SIŁA PIĘŚCI” (który jest kontynuacją poprzedniego wydawnictwa), a także o utwory z projektu "7 GRZECHÓW", nad którym obecnie pracujemy.
Projekt "Znajdź pomysł na siebie" jest skonstruowany w taki sposób, by zaktywizować wszystkich jego uczestników i zachęcić ich do aktywnego przeżywania młodości, w oparciu o wierność wartościom płynącym z Ewangelii i zasadom zawartym w dekalogu.
Program artystyczny podparty jest świadectwami z życia artystów. Zawiera on także elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej oraz ukierunkowany jest na realizację przesłania: STOP PRZEMOCY. Słowo mówione, śpiewane czy też rapowane podpieramy obrazem wykorzystując do tego celu specjalnie przygotowane wizualizacje.
W ciągu kilkunastu lat naszej działalności odwiedziliśmy kilkaset szkół na terenie całego kraju, zbierając przy tym olbrzymie doświadczenie w pracy dydaktyczno-pedagogicznej z młodzieżą, co w połączeniu z posiadanym przez nas wykształceniem w dziedzinie pedagogiki daje nam poczucie realizacji naszego powołania". (źródło: http://fps.kdm.pl/)
Dyrektor szkoły informuje, że od 24 października 2016 r. rozpoczyna się rozbudowa szkoły. Nie wolno wchodzić za ogrodzony teren budowy! Wejście od strony boiska - nieczynne! Drobne utrudnienia nie wpłyną na korzystanie z obiektów szkoły.
W dziale - Dla Rodziców - w opcji KOMUNIKATY znajdują się informacje dotyczące opieki w świetlicy podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych. Informujemy również, że w bibliotece szkolnej znajduje się punkt dostepu do Librusa (dziennika elektronicznego) dla uczniów i rodziców!
W październiku bieżącego roku uczniowie Zespołu Szkół w Pruszczu realizowali projekt"Czytamy Sienkiewicza".Inspiracją jego stał się ogłoszony "Rok Sienkiewiczowski" przypadający w 2016 roku, 100 lat po śmierci pisarza.
Celem przedsięwzięcia było zapoznanie z życiem, twórczością, ekranizacjami dzieł polskiego noblisty oraz kształcenie umiejętności współdziałania w zespole. Gimnazjaliści czytali fragmenty "Krzyżaków" oraz "Trylogii". Natomiast uczniowie klas IV i V pracowali z powieścią "W pustyni i puszczy" - ilustrowali fragmenty utworu oraz tworzyli albumy poświęcone niezwykłej faunie i florze Afryki. Szóstoklasiści zgłębiali życie i twórczość noblisty i przygotowali tematyczne prezentacje.
Nagrodzeni uczniowie:
Laura Poćwiardowska
Julia Pietras
Agnieszka Bociek
Marcelina Kendra
Kinga Kollas
Zuzanna Baumgart
Małgorzata Motyka
Oliwia Lihs
Emilia Bether
Wiktoria Porydzaj
Nikola Porydzaj
Agata Załęska
Sandra Slipcewicz
Oliwer Nowakowski
Igor Bronikowski
GRATULUJEMY NAGRODZONYM!!!
Organizatorki projektu: p. B. Olszówka, p. I. Szostak-Stanek, p. W. Szatkowska
Miło nam poinformować, żeKlaudia Domoń (kl. III a z gimnazjum) zakwalifkowała się do etapu rejonowego konkursu przedmiotowego Kuratora Oświaty z języka polskiego! Etap szkolny odbył się 25.10.2016 r.
Gratulujemy potrójnego sukcesu - kwalifikacja do etapu rejonowego z biologii, matematyki i języka polskiego!!!
2 osoby w etapie rejonowym konkursu przedmiotowego Kuratora Oświaty z matematyki!!!
27.10.2016
Konkurs przedmiotowy z matematyki Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
24 października 2016 roku przeprowadzono w naszym gimnazjum etap szkolny konkursu z matematyki. Do kolejnego - rejonowego etapu zakwalifikowały się z kl. III a: Klaudia Domoń, Julia Jóźwik.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie zmagań.
Podsumowaniem realizowanego projektu "Las" w klasach IIa i IIb było spotkanie z twórcą sztuki rzeźbienia w drewnie panem Zdzisławem Heinrich. Uczniowie zapoznali się z etapami pracy przy tworzeniu rzeźb, zobaczyli narzędzia i oglądali gotowe prace.
W ramach realizacji projektu dzieci odwiedziły również stolarnię, były na wycieczce w lesie oraz wykonywały prace plastyczno-techniczne związane z tą tematyką. Dzięki różnorodnym działaniom uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o środowisku leśnym.
Wycieczka klasy IIa i IIb do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej
24.10.2016
W dniu 20 października uczniowie klasy IIa i IIb udali się do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy. Celem wyjazdu było poznanie roślin i zwierząt, jakie można spotkać w lesie. Przeszliśmy ścieżką dydaktyczna "Zacisze", której część wiodła przez malowniczy wąwóz. O tej porze roku wyglądał bardzo pięknie, przyozdobiony różnokolorowymi liśćmi. Przewodnicy w ciekawy sposób przybliżyli nam jak wygląda życie w lesie. Mogliśmy zadawać pytania oraz dzielić się posiadanymi wiadomościami. Na zakończenie były: ognisko i pyszne kiełbaski oraz zabawy na świeżym powietrzu!
XVI Dzień Papieski "Bądźcie świadkami miłosierdzia"
26.10.2016
16 października 2016 r. młodzież Zespołu Szkół w Pruszczu przedstawiła efekty realizacji projektu pt. Historia Polski miłosierdziem pisana. Została przygotowana wystawa, na której znalazły się materiały dotyczące chrztu Polski, zabytków z tego okresu i postaci polskich świętych. Następnie uczniowie przedstawili scenkę obrazującą chrzest Mieszka I oraz jego zaślubin z czeską księżniczką Dobrawą. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez parafian!
Organizatorami XVI Dnia Papieskiego była grupa uczniów klas II z gimnazjum wraz z p. M. Lewandowską, nauczycielką historii oraz katechetkami, p. H. Urbańską oraz K. Kozłowską.
3 osoby w etapie rejonowym konkursu z biologii organizowanego przez Kuratorium Oświaty!
16.10.2016
Konkurs przedmiotowy z biologii Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
12 października 2016 roku przeprowadzono w naszym gimnazjum etap szkolny konkursu z biologii. Do kolejnego - rejonowego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie z kl. III a: Klaudia Domoń, Julia Jóźwik, Rafał Szefler
Wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie gratulujemy. Życzymy sukcesów w kolejnym etapie zmagań.
14 października uczniowie odpoczywali, a nauczyciele się szkolili!
16.10.2016
14 października nauczyciele brali udział w szkoleniu antyterorystycznym. Pod okiem bydgoskich policjantów uczyliśmy się jak reagować na agresję i jak zachować się w sytuacji ataku terrorystycznego na szkołę. Były to ważne informacje o prawidłowym zachowaniu w obliczu zagrożenia. Chociaż było to tylko szkolenie, emocje były i tak bardzo duże. .
Medal za Długoletnią Służbę przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
W dniu 7.10.2016 r. w siedzibie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń i medali.
Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała
Pani Małgorzata Majrowska
W ubiegłym rokuZłoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Pani Małgorzata Kurzeja i Pan Janusz Baśniak, a Brązowy Medal za Długoletnią Służbę - Pani Anita Gadzała
Dnia 6 października odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas I gimnazjum. W tym roku uczniowie klasy II b - zwycięzcy zeszłorocznych otrzęsin, pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Lewandowskiej, przygotowali zmagania wojskowe pod hasłem „Poligon 2016”.
Pierwszaki, aby stać się pełnoprawnymi uczniami gimnazjum, musieli wziąć udział aż w 9 „wojskowych” konkurencjach, m.in. w musztrze, jeździe „czołgiem”, rozpoznawaniu terenu czy też piciu witaminki. Rywalizowali również na polu piosenkarskim i graficznym- przedstawiali własną interpretację piosenki zagrzewającej do walki i herb klasy. Walka do samego końca była wyrównana. Niewielką przewagę w zmaganiach zdobyła klasa I b, tym samym zwyciężając na "Poligonie 2016".
Na zakończenie zabawy odbyło się uroczyste ślubowanie wierności i oddania „Jednostce wojskowej- Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu” przez wszystkich uczniów klas I oraz przez Dyrekcję Zespołu Szkół. Po ślubowaniu nastąpiło wręczenie awansów na wyższe stopnie wojskowe- uczniowie klas I dostali stopnie starszych szeregowych, wychowawcy klas-kapitana, a Dyrekcja- stopnie generalskie.
Obie klasy wykazały się nie tylko sprawnościami, ale i humorystycznym podejściem do konkurencji, dostarczając wszystkim przedniej rozrywki, a przecież głównie o to chodziło :)
4 października obchodziliśmy w klasie IIIc Dzień Chłopca pod hasłem „Dzień u kosmetyczki”. Tego dnia dziewczynki wcieliły się w role klientek w zakładzie kosmetycznym, a chłopcy mogli wcielić się w rolę kosmetyczek. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem wykonywali makijaż swoim koleżankom. Każda dziewczynka w tym dniu miała pomalowane paznokcie, oczy, usta a nawet policzki. Dżentelmeni zaś otrzymali upominki i życzenia!
Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału wwarsztatach mydlarskich,które odbędą się w naszej szkole w dniu 19.10.2016 r. o godz. 14.05. Warsztaty mydlarskie to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia pozwalają przenieść uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiają poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia. Uczniowie samodzielnie wybierają kształty mydeł, dekorują je ozdobami oraz nadają im niepowtarzalny zapach i kolor.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonują dwa bajkowe mydełka, które następnie pakują i zabierają do domu. Samodzielnie wykonane mydełka mogą być wspaniałym prezentem na różne okazje!
Cena warsztatów wynosi 16 zł. Liczba miejsc ograniczona!