Cała społeczność szkolna przystąpiła do akcji MEN
„Rekord dla Niepodległej” i w piątek, 9 listopada, o
godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy na boisku
cztery zwrotki hymnu Polski.
Cała społeczność szkolna przystąpiła do akcji MEN
„Rekord dla Niepodległej” i w piątek, 9 listopada, o
godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy na boisku
cztery zwrotki hymnu Polski.
I MIEJSCE DZIEWCZĄT Z SP PRUSZCZ W MISTRZOSTWACH POWIATU ŚWIECKIEGO W UNIHOKEJU
Dnia 29.10.2018 roku w Serocku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Świeckiego w Unihokeju dziewcząt.
Nasze dziewczęta zajęły I miejsce pokonując rywalki z Niewieścina, Serocka oraz Różanny i zdobyły awans do półfinałów wojewódzkich, które odbędą się 8.11.2018 roku w Tucholi.
Wyniki rozgrywek: 5:2 z SP Niewieścin, 5:0 z SP Serock, 8:0 z SP Różanna.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
M. Majrowska
Dnia 31. 10. 2018. zgodnie z kalendarzem uroczystości szkolnych w Szkole Podstawowej w Pruszczu odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki.
Celem działań profilaktycznych w tym dniu było wzmacnianie czynników chroniących dzieci i młodzież przed zagrożeniami współczesnego świata, jakimi są: używanie substancji psychoaktywnych, uzależnienia, przemoc, cyberprzemoc. Zachęcano uczniów do dbania o bezcenny skarb, jakim jest zdrowie, własne i innych osób, uwrażliwiano na potrzeby drugiego człowieka.
Hasło tegorocznego dnia profilaktyki brzmiało:
,,Stop nałogom! Stop agresji! Możesz oprzeć się tej presji.”
Działania przebiegały z podziałem na trzy etapy edukacyjne: klasy edukacji wczesnoszkolnej, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz klasy siódme, ósme a także gimnazjalne.
Uczniowie z klas edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym teatru Pomarańczowy Cylinder pt.: „Alicja w Krainie wagarów”, który ukazywał dzieciom pozytywne wartości płynące z chodzenia do przedszkola i szkoły. Informował i przestrzegał przed negatywnymi skutkami przesadnego korzystania z telewizora i komputera lub sięgania po papierosy.
Tematem przedstawienia dla drugiej grupy klas I – III pt. ”Profesorek Wodorek w Kosmosie” było upowszechnianie zachowań prozdrowotnych dzieci. Zwrócenie uwagi na zasady zdrowego odżywiania się, dbania o porządek i zdrowie. Forma podróży po kosmosie pozwoliła pokazać, w jaki sposób wygląda życie na planetach, na których nie przestrzega się istotnych reguł dotyczących tych kwestii.
Oba spektakle miały charakter nauki przez zabawę. Mali widzowie aktywnie uczestniczyli w rozwiązywaniu napotkanych problemów, uczestniczyli w dialogu prowadzonym przez postaci przedstawień.
Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, m.in.:
kl. V – Pomocy przy przemocy.”
Kl. VI – „ O potworach na forach”
Kl. VII i VIII „ Rozrywki bez używki”
Klasy III gimnazjum – „ No drugs” – o szkodliwości dopalaczy.
2 godzinne Warsztaty przeprowadzili trenerzy zewnętrzni z Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa.
Ponadto nauczyciele z naszej szkoły - realizatorzy programów profilaktycznych przeprowadzili kolejne zajęcia z zakresu rekomendowanych programów profilaktycznych takich jak:
„ Domowi Detektywi”, „ Fantastyczne możliwości” oraz dla uczniów klas starszych „ UNPLUGGED”.
Młodzież klas VII i VIII uczestniczyła w prelekcjach przygotowanych przez Policjantki z Wydziału Nieletnich Komendy Powiatowej w Świeciu na temat „ Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne.”
Uczniowie klas VIII uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem p. Piotrem Wnukiem - sponsorowanym przez GOKSiR.
Opowiedział on o swojej podróży do Laos, o swoich przygodach jakie przeżył, a także o tym jak komercyjna turystyka wpływa na postrzeganie ludzi zachodu przez Laotańczyków i jaki wpływ ma na nich samych. Zwracał uwagę młodzieży na to, by wykorzystywali swoje ogromne możliwości, jakim jest dostęp do edukacji, udogodnień cywilizacyjnych dla własnego rozwoju. Pokazał, że niestety nie wszyscy na świecie mają tak dobre warunki do życia i realizacji swych celów jak my. Zachęcał młodzież do twórczego zagospodarowania swych zasobów indywidualnych i rozwoju.
Nasi dzielni strażacy z OSP Pruszcz przeprowadzili warsztaty dla uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie ćwiczyli na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową oraz układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Ponadto w tym dniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez wychowawców klas, pedagogów oraz psychologa szkolnego.
Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o życiu w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz do kierowania się w swoich wyborach asertywnością, by z podniesioną głową mówić „Nie” przemocy, agresji, używkom i złym nawykom.
Większość działań podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez szkołę ze środków budżetowych Gminnego Programu Profilaktyki I Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programy Profilaktyki Narkomanii.
Nad sprawną organizacją Szkolnego Dnia Profilaktyki czuwały panie:
pani wicedyrektor A. Nowak oraz panie pedagog Karina Baumgart i Małgorzata Pstrąg.
zdjęcia z w/w dnia w fotogalerii....
O naszym Dniu Profilaktyki w „Czas Świecia” 9 listopada 2018 r.
Dnia 26 października 2018 odbył się Szkolny Konkurs Karaoke.
W tym roku śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Uczniowie klas 1-8 śpiewali min: „Piechotę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, My pierwsza brygada”.
Okazało się, że nie są to pieśni obce dzieciom, widownia chętnie włączała się do wspólnego śpiewania.
Największy aplauz otrzymał Filip Jarmuła uczeń klasy pierwszej, który zwyciężył w tym konkursie. II miejsce zajęła Wiktoria Jaworska uczennica klasy 3, III miejsce Antonina Szymczyk także uczennica klasy 3.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, a zwycięzcy także dyplomy. Konkurs upłynął w atmosferze radości i wesołej zabawy.
zdjęcia w fotogalerii...
W czwartek 25 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dyni.
Tego dnia uczniowie ubrali się w kolory jesieni. Cała społeczność szkolna wzięła aktywny udział w konkursie na najciekawszą postać z dyni. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się kreatywnością a ich prace zachwycały na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu. Pomysłowość uczniów w wykorzystaniu dyni okazała się nieograniczona: od niekonwencjonalnych dyniowych lampionów – wycinanek, przez rzeźby i postacie z bajek, do pięknych konstrukcji przedstawiających zwierzęta.
Jury miało ogromny orzech do zgryzienia z wyłonieniem laureatów, wobec tego przyznaliśmy równorzędne wyróżnienia w klasach 0-III .
W klasach IV-VIII:
I miejsce zajęła 4B
II miejsce zajęła 8A
III miejsce zajęła 6A
Mamy nadzieję, że największą nagrodą była dla uczniów wspólna zabawa przy wykonywaniu prac.
zdjęcia w fotogalerii..
Przypominamy, że 2 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Informujemy, że w tym dniu uczniowie mają możliwość skorzystania ze świetlicy w godzinach 8:00-14:00.
Zajęcia w oddziałach przedszkolnych w piątek odbywają się zgodnie z planem.
SP Pruszcz - MISTRZEM POWIATU ŚWIECKIEGO 🏆
30.10.18r. w Serocku rozegrano finał powiatowy unihokeja w ramach Igrzysk Dzieci w unihokeju chłopców. Do rywalizacji stanęły cztery najlepsze drużyny z powiatu Świeckiego. Nie zabrakło wśród nich SP z Pruszcza. Nasza drużyna z roli faworyta spisała się wspaniale, deklasując rywali. Wygraliśmy 5:1 z SP Serock, 5:1 z SP Łowinek oraz 7:1 Z SP Różanna.
I faktem stał się ponowny tytuł MISTRZA POWIATU ŚWIECKIEGO.
Kolejne zawody 1/2 finału wojewódzkiego już 9 listopada.
Życzymy kolejnych sukcesów !!! 🤗👍
GRATULUJEMY!!!
Artur Nowak
W Poniedziałek 22 października odbyły się zawody gminne w piłce ręcznej dziewcząt w kategorii młodzieży szkolnej.
Zajęliśmy II miejsce!!!
Króliwą strzelców została Zuza Dąbrowska.
Brawo!!!
A. Poćwiardowska
Żacy z klasy 4c pracowali w Akademii SP w Pruszczu nad portretem profesora Ambrożego Kleksa.
Na lekcji języka polskiego korzystali z instrukcji i wykorzystywali jak najwięcej informacji oraz przyborów plastycznych, aby powstały oryginalne dzieła.
Efekty na zdjęciach. Imponujące!!!
Optyka w doświadczeniach
24 października gościł w naszej szkole pan Bartosz Pałucki, który popularyzuje nauki przyrodnicze poprzez ćwiczenia praktyczne. W ramach lekcji fizyki uczniowie klas VII i VIII mogli doświadczać i podziwiać zjawiska fizyczne dotyczące optyki.
Młodzież zapoznała się ze zjawiskiem tęczy, rozszczepiała promień świetlny. Uczniowie podziwiali również światło monochromatyczne. Każdy chętnie uczestniczył w tych zajęciach – niektórzy nawet błyskawicznie potrafili „osiwieć”. Całe szczęście to tylko zabawa.
Cieszymy się, że w naszej szkole dba się o rozwój nauk przyrodniczych. Dziękujemy.
J. Erwardt
zdjęcia z doświadczeń w fotogalerii..
Przedstawiamy film opisujący postać Franciszka Cichowskiego - kierownika Szkoły w Pruszczu w latach 1924-1939.
To dzięki niemu możemy odtwarzać to co się działo w tamtym czasie w naszej miejscowości i okolicach, ponieważ pisana przez niego Kronika Szkoły w Pruszczu to bezcenne źródło ówczesnego życia lokalnego. Z uwagi na działalność w środowisku lokalnym, ale też swoją patriotyczną postawę - zasłużył na miano bohatera
Film opracowały uczennice klasy III gim: Wiktoria Koszowska, Milena Łakomska, Patrycja Baudner i Oliwia Szkudlarek pod kierunkiem p. Małgorzaty Szankowskiej
KARTKA DLA PATRYKA
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do organizowanej przez szkołę Edu Leo w Świeciu urodzinowej niespodzianki dla chłopca walczącego z nawrotem choroby nowotworowej.
Dziękujemy Wam, drodzy Uczniowie, za okazane serce, przepiękne kartki i życzenia, wzruszające listy pełne słów otuchy i wsparcia dla Patryka.
Rodzicom, gratulujemy wychowania dzieci, którym nie brakuje empatii i zrozumienia.
Dnia 17 października 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu rozstrzygnięto I edycję konkursu Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego „EKOLOGICZNY EDUKATOR SZKOLNY”.
Uczennica naszej szkoły Julia Radecka otrzymała na przeprowadzenie badań grant w wysokości 650 zł. W ramach realizacji projektu zostały zakupione pomoce dydaktyczne do sali biologicznej typu: przewodnik do oznaczania roślin, mikroskop oraz kamera. Koordynatorem zadań uczniowskich była p. Marta Kobiela.
W swoim projekcie Julia postawiła na kontakt z przyrodą. Zajmowała się zboczami doliny Wisły w aspekcie „wczoraj, dziś i jutro”. Wykazała, że zbocza z roślinnością kserotermiczną w Kozielcu są ważnym elementem dla społeczności żyjącej w dolinie. Swoją prace badawczą udokumentowała tworząc w formie prezentacji multimedialnej Przewodnik po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Uroczysko Kozielec”.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wręczyli na ręce Pani Dyrektor Anny Belt podziękowania za okazywane wsparcie oraz ogromne poświęcenie i wysiłek włożony w nauczanie uczniów oraz kształtowanie ich charakterów.
Życzyli również dużo zdrowia i radości z osiągnięć w pracy zawodowej.
Z samego rana w pokoju nauczycielskim nauczyciele i pracownicy szkoły, mogli poczęstować się jabłkiem z życzeniami radości, spokoju i zadowolenia od SU i całej społeczności uczniowskiej.
Konkurs matematyczny
„100 dla Niepodległej”
Jak w bardzo ciekawy sposób można połączyć „królową nauk” – matematykę z wiedzą dotyczącą historii Polski?
Nauczyciele matematyki zapraszają chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie matematycznym.
Zadaniem ucznia jest ułożenie zadania tekstowego, które jest w ciekawy sposób powiązane z treściami historycznymi.
Ponadto wynikiem ma być liczba 100!
Pragniemy zachęcić wszystkich uczniów do aktywnego włączenia się w tę inicjatywę.
Trzy osoby, z najciekawszymi zadaniami zostaną nagrodzoneJ
Zadania należy dostarczyć do swoich nauczycieli matematyki do 5 listopada.
W fotogalerii znajdują się zdjęcia z uroczystości klasowych z okazji Dnia Chłopaka.
26 września- Europejski Dzień Języków Obcych
Jest to coroczne święto ustanowione przez Radę Europy, którego celem jest zachęcenie 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych przez całe życie, a także propagowanie różnorodności kulturowej Europy.
Z okazji święta organizowane są różne wydarzenia. W naszej szkole, nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs „Atrakcja turystyczna kraju anglo- lub niemieckojęzycznego w 3D”, którego podsumowanie miało miejsce w Dniu Języków Obcych.
Celem konkursu było rozwijanie ciekawości poznawczej, wzbogacenie wiedzy na temat zabytków i atrakcji turystycznych oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży.
Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele języków obcych, kierowała się następującymi kryteriami: estetyka wykonania pracy, oryginalność i kreatywność oraz przede wszystkim wierne odtworzenie danej atrakcji turystycznej.
Przepiękne prace zaprezentowano społeczności szkolnej na wystawie.
Na spotkaniu z laureatami pani Dyrektor Anna Belt pogratulowała zwycięzcom i wręczyła nagrody. Otrzymali je:
w grupie klas 0-IV SP:
|
prace indywidualne |
prace grupowe |
I miejsce |
Wiktor Aranowski |
Julia Małkiewicz, Oliwia Małkiewicz |
II miejsce |
Klaudia Banaś |
Urszula Mikulska, Aleksandra Mazela |
III miejsce |
Wiktoria Szymczak |
Marta Skrzypczyńska, Natasza Pieczka |
w grupie klas V SP- III G
|
prace indywidualne |
prace grupowe |
I miejsce |
Błażej Domek |
Izabela Dorosz, Natalia Redzimska |
II miejsce |
Julia Gadzała |
Klaudia Szuścicka, Karolina Nowakowska |
III miejsce |
Zuzanna Górecka |
Jakub Kendra, Marcelina Kendra |
Pomysłowość i ilość prac przerosły nasze oczekiwania, więc komisja postanowiła przyznać wyróżnienia i nagrodzić także następujące osoby:
w grupie O- IV SP: Zoi Brink, Zofię Seweryn, Jakuba Pydę, Miłosza Depkę, Michalinę Sikorę, Łukasza Pietras, Adasia Świerczyka
w grupie V SP- IIIG: Julię Pietras, Lenę Wesołowską, Zuzannę Baumgart, Wiktorię Woźniak, Zofię Michalską, Agnieszkę Donorowicz, Sarę Gackowską.
Organizatorzy konkursu dziękują sponsorom, dzięki którym można było zakupić nagrody. Są to:
1. Szkoła Językowa Edu Leo ze Świecia
2. Firma Modax- Mrówka z Pruszcza
3. Rada Rodziców przy SP w Pruszczu.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii.
27 września uczniowie klas czwartych wraz opiekunami udali się na wycieczkę integracyjną do Janiej Góry.
W „Wiosce Chlebowej” odkrywali tajniki wypieku chleba w prawdziwym piecu chlebowym, poznawali dawne sprzęty gospodarstw domowych, uczyli się rozróżniać rodzaje zbóż. Z udziałem niezwykłych postaci: Gospodarzy, Strażnika Soli, Strażnika Ognia, Strażnika Wody i Stracha dzieci „ zdobywały” produkty potrzebne do wypieku chleba, poznając przy tym prace rolników w dawnych czasach np. ścinanie zbóż z użyciem sierpów, kos, młócenie cepem, mielenie na żarnach.
Potem z pomocą Gospodyń wyrabiały ciasto i wkładały je do specjalnych foremek. Wszyscy zostali poczęstowani pysznym podpłomykiem i smaczną zapiekanką. Na zakończenie każde dziecko otrzymało do domu swój, jeszcze ciepły i pachnący, bochenek chleba.
Wszyscy byli zafascynowani tym urokliwym miejscem, niezwykle sympatycznymi paniami prowadzącymi i ogromem wiedzy jaką zdobyliśmy.
zdjęcia w fotogalerii....
26 września w Pruszczu odbyły się biegi sztafetowe dzieci i młodzieży.
Dziewczęta w rocznikach 2003,2004,2005- zajęły II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage