W 2019 roku Europejski Dzień Logopedy przebiegał pod nazwą AAC KOMUNIKACJA ALTERNATYWNA I WSPOMAGAJĄCA.
Jest ona przeznaczona dla osób,które mówią, ale nie komunikują się z otoczeniem, mówią, ale ich mowa jest niezrozumiała, mają zaburzony rozwój mowy,mówiły, ale chwilowo utraciły tę zdolność, 80%dzieci autystycznych posługuje się AAC.
W klasach 0-3 przeprowadziłam zajęcia i zabawy logopedyczne, aby wyjaśnić im, na czym polega komunikacja alternatywna. Każda z klas uczestniczyła w innym rodzaju zajęć. Klasa 3 -wykonała grę planszową dla dzieci z trudnością w komunikowaniu się. Klasy drugie-w zajęciach Metodą Dobrego Startu, klasy pierwsze-zmagały się z tajemniczymi śladami, klasy 0 uczestniczyły w zabawach logopedycznych. Z plansz informacyjnych dzieci dowiedziały się, że można czytać książki nie znając liter, poznały plan aktywności dnia dziecka autystycznego .
Układając puzzle, dzieci poznały istotę języka AAC, że elementy tworzą całość i też możemy się komunikować z osobami, które nie mówią. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodycze za zaangażowanie się w zajęcia, a klasy pamiątkowe dyplomy.
Anna Zbilska-logopeda