Pismo_dot.profilaktyki_grypy_dla_placowek_oswiatowych.docx
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu w związku z zaobserwowanym wzrostem zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, zaleca podejmowanie cyklicznych działań informacyjno-edukacyjnych na temat profilaktyki grypy adresowanych zarówno do dzieci, rodziców oraz do personelu placówki.
Szkoła, przedszkole jest miejscem, gdzie dzieci nieustannie mają ze sobą bliski kontakt, dlatego choroby szerzące się drogą kropelkową, mogą przenosić się szczególnie łatwo. Chorzy uczniowie czy dzieci uczęszczające do przedszkola stanowią źródło zakażenia dla innych dzieci, członków swoich rodzin - osób, z którymi kontaktują się w życiu codziennym.
Placówki oświatowe są zobowiązane do zapewniania wszystkim dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Za bezpieczny pobyt dziecka w placówce nie można jednak uznać pobytu w obecności dzieci chorych.
Dlatego konieczny jest apel do rodziców:
- Dzieci chore należy pozostawiać w domu.
- Nie przyprowadzać do przedszkola, szkoły dzieci przeziębionych (katar to także choroba!!!). PRZYPROWADZAJĄC DZIECKO Z INFEKCJĄ DO PRZEDSZKOLA CZY SZKOŁY, NARAŻACIE NIE TYLKO ZDROWIE SWOICH DZIECI ALE I INNYCH DZIECI W PRZEDSZKOLU
- Mieć na uwadze nie tylko swoje dobro, ale i dobro innych.
- Jeżeli dziecko źle się poczuje w czasie pobytu w przedszkolu, szkole, nauczyciel ma OBOWIĄZEK poinformować o tym rodzica a rodzic ma OBOWIĄZEK odebrać dziecko z placówki!
- Z chorym dzieckiem powinno się więc pójść do lekarza, zamiast do przedszkola, szkoły.
Należy konsekwentnie powtarzać, że ze względu na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka nie wolno przyprowadzać chorych dzieci do przedszkola. Jest to konieczne z wielu powodów, między innymi:
- dla dobra dziecka, bo trudno jest mu brać udział w zajęciach czy dobrze się bawić i uczyć nowych rzeczy, gdy ma się gorączkę lub gdy boli brzuch czy też ma się biegunkę. Dziecko nie powinno przychodzić do przedszkola nawet wtedy, kiedy jest już „podleczone”, czyli bezpośrednio po przebytej chorobie. Jest wówczas mocno osłabione, dlatego jego organizm jest niezwykle podatny na kolejne infekcje bądź inne choroby.
- ze względu na innych, bo chore dziecko zaraża kolegów i ich rodziny. Dla niektórych osób np. dla dzieci z mniejszą odpornością, alergików, mam w ciąży, niemowląt, choroba, którą przyniósł do przedszkola nasz maluch może być bardzo niebezpieczna.