Zorganizowany w Szkole Podstawowej w Pruszczu pod hasłem "Zdrowo żyj z całych sił" Szkolny Dzień Profilaktyki dostarczył uczniom sporo spotkań i cennych wiadomości.
Poniżej artykuł z "Czasu Świecia"👇
Tego dnia dzieci z zerówek wzięły udział w przedstawieniu „Leśne opowieści bardzo ważnej treści”. Uczestniczyły w nim też klasy nauczania zintegrowanego, które miały dodatkowo zajęcia poprowadzone przez trenerów „Centrum Progress”, opierające się na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”.
– Celem naszego projektu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych – mówi Małgorzata Pstrąg, pedagog szkolny w SP w Pruszczu. – Młodzi uczą się zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi, rozwijają samodzielne i twórczego myślenie, wzmacniają pozytywny obraz samego siebie, jak i samooceny. Uczą się też współpracy w zapobieganiu agresywnym zachowaniom. Kształtują również umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi – dodaje.
Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez trenerów Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa. Tematyka warsztatów była różnorodna: „Pomoc przy przemocy”, „O potworach na forach”, „Strongmeni”, „Rozrywki bez używki”.
Młodzież z klas VI-VII uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Wydziału Nieletnich Powiatowej Komendy Policji w Świeciu. Dotyczyło odpowiedzialności nieletnich wobec prawa oraz sankcjonowania czynów karalnych czy przejawów demoralizacji nieletnich w polskim systemie prawnym.
Wychowawcy, pedagodzy i psycholog prowadzili w tym dniu zajęcia psychoedukacyjne na temat czynników chroniących dzieci i młodzież przed używaniem substancji psychoaktywnych czy popadania w uzależnianie się od określonych czynności.
Pielęgniarka szkolna oraz psycholog omawiały zasady zdrowego odżywiania i ich zaburzenia, jak anoreksja i bulimia.
Psycholog Joanna Kordys przeprowadziła również zajęcia dla klas VIII z zakresu profilaktyki onkologicznej na temat czerniaka skóry.
A co sądzą uczniowie o takich zajęciach? – Moim zdaniem takie warsztaty i zajęcia są bardzo potrzebne i przydatne nam w życiu – mówi Dominik Grabowski z VII A. – Dowiedziałem się, jakie mam prawa, co mi wolno, a co nie. Takie lekcje mają również zapobiegać różnym niepotrzebnym kłótniom w szkole czy też bójkom. Ciekawa była pogadanka, jak radzić sobie ze stresem. Na spotkaniu z policjantem dowiedzieliśmy się o różnych konsekwencjach, jakie grożą nam w wieku 13 lat. Bo już teraz odpowiadamy w pewnym stopniu za swoje zachowania. Było naprawdę ciekawie i mam nadzieję, że nie tylko ja wyniosłem z nich wiele dobrego. Takie lekcje i działania w szkole mogą się w znacznym stopniu przyczynić do zmniejszenia agresji w placówkach szkolnych, będziemy się czuli bardziej bezpiecznie – dodał.
Program Szkolnego Dnia Profilaktyki został przygotowany i koordynowany przez pedagogów szkolnych: Karinę Baumgart i Małgorzatę Pstrąg przy pomocy logistycznej wicedyrektor Agnieszki Nowak. Zaproszenie zewnętrznych trenerów było możliwe dzięki środkom pozyskanym z budżetuGminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pruszczu.